Gemimiz 17 Mart 2022 tarihinde elden çıkarılmıştır.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM UYGULAMA GEMİSİ

Piri Reis Üniversitesi Tam Yol İleri

“Gelecek Burada”

 İyi bir denizci olmak,

İyi bir mühendis olmak,

İyi bir hukukçu olmak,

İyi bir işletmeci olmak,

Pîrî Reis’in yolunda olmak,

MEŞHUR ANKARA GEMİSİ ARTIK EĞİTİMİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Üniversite tarafından satın alınan Ankara Gemisi 1986 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin Denizyolları bünyesinde seferlere başlamış, uzun yıllar özellikle Akdeniz’de çalışmıştır. 2004 yılında özelleştirme süreci kapsamında Ankara Gemisi, Denizciler A.S. tarafından satın alınmış yine benzer çerçevede seferler yapmıştır. Bu dönem zarfında özellikle dünyanın en önemli denizcilik fuarı olan Posedonia fuarına ülkemizi temsilen siyasiler, bürokratlar ve is adamlarından oluşan katılımcılar ile Deniz Ticaret Odası’nın öncülüğünde katılım ve bayrak gösterdiğimiz gemidir Ankara Gemisi. Ve yeni adıyla Piri Reis Üniversitesi Gemisi, Deniz Ticaret Odası’nın ve DATI Holding’in finansal desteği ile Üniversite’ye kazandırılmıştır.

127.59 m boy, 10.870 ton deplasman ve 18.5 knot maksimum hız ve maksimum 564 yolcu kapasitesine sahip Piri Reis Üniversitesi Gemisi’nin genel bakım ve onarımı tamamlanmıştır. Aynı zamanda üst düzeyde eğitim imkânlarını vermek üzere ek donanım ve sınıf imkânları eklenmiştir. Eğitim ve staj imkânlarının ötesinde; geniş kapsamlı konferans seminer vb. bilimsel etkinliklerin de düzenlenmesi mümkün hale getirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NİTELİKLİ ELEMAN İHTİYACINA NİHAİ ÇÖZÜM

Dört yanı denizlerle çevrili ülkemizde Türk denizciliğinin gelişimine modern imkanlarla yeni bir soluk getiren Piri Reis Üniversitesi bünyesine kattığı eğitim uygulama gemisiyle denizcilik sektörüne nitelikli eleman kazandırılması ve denizcilik öğrencilerinin zorunlu staj için şirket bulma sıkıntısını çözmektedir.  Sadece Türkiye değil Dünyada yaşanan staj gemisi bulma sorununu aşan Üniversite, kendi  öğrencilerinin yanı sıra Türkiye’den ve  diğer ülke üniversitelerden de  öğrencileri de kabul etmektedir.  Aynı zamanda öğrenciler Türkiye’nin ve Dünyanın çeşitli ülkelerindeki limanları ziyaret edilerek kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunma imkanları olmaktadır.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ GEMİSİ MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILINDA SAMSUNA ÇIKTI

Mustafa Kemal Paşa’nın Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a ayak basışının 100. yılı ve  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlam ve önemine bianen, Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde;  16 Mayıs’ta Piri Reis Üniversitesi olarak üniversitemizin eğitim gemisiyle Samsun’a gidildi. Atatürk’ün anısını yaşatmak için içerisine anı odası hazırlanan gemide, Bandırma Vapuru’nu temsilen 16 Mayıs saat 13.00’te Sarayburnu’ndan hareket etmiş olup ve bir süre Dolmabahçe’de bekleyip yolculuğuna devam etti. Öğrencilerle yapılan bu yolculuk boyunca da bu ruhu yaşatacak şekilde birçok etkinlik ve söyleşi gerçekleştirildi. Geminin 19 Mayıs Samsuna varışı ile Bakanlık düzeyinde ve Halk tarafından coşkusuyla karşılandı  ve kutlamalar yapıldı. Bu kapsamda etkinliklere gün boyu devam edildi.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur